Nie podoba Ci się tradycyjne, żółte złoto? Nic straconego! Masz do dyspozycji zarówno białe złoto jak i różowe złoto.
Przede wszystkim, zacznijmy od tego, czym w zasadzie jest złoto w biżuterii? Jest to stop, zawsze, a więc mieszanka różnych metali stopiona razem w wielkim tyglu odlewni, albo małym tygielku w pracowni złotniczej. Nie ma znaczenia, czy to białe złoto, czy inne. Próba złota, to zawartość czystego chemicznie złota w stopie. Karaty (to jednostka masy) określają ile karatów złota znajduje się w 24 karatach stopu. Próba określa ile proporcjonalnie jest gram złota w 1000 gramach stopu. Złoto próby 333 to inaczej złoto 8 karatowe, 14k to próba 585, a 18k to próba 750. Ważna informacja i pierwszy mit który należy obalić- złota 24k czyli próby 999, czyli czystego, praktycznie się nie używa. Czasem jedynie do pokrycia czegoś, lub jako detal, ale nigdy nie robi się z niego pierścionków, wisiorków, ani innych, dużych części biżuterii. Powodem jest to, że czyste złoto jest bardzo miękkie i plastyczne, jak wszystkie czyste metale, dlatego właśnie używa się stopów metali.
Co znajduje się w tym stopie?
Tutaj właśnie dochodzimy do sedna sprawy- koloru złota. Zależy on właśnie od proporcji trzech głównych składników stopu- złota, srebra i miedzi. Białe złoto zawiera przede wszystkim złoto oraz srebro, różowe (nazywane też czerwonym albo ruskim) zawiera głównie złoto i miedź. Żółte złoto to mieszanka złota, srebra oraz miedzi. W stopie znajduję się również tak zwane dodatki stopowe, czyli po złotniczemu ligury. Ich udział jest marginalny, stosowane są do poprawienia właściwości mechanicznych (np. przy walcowaniu odlanej blachy) lub odlewniczych. W ligurze mogą znaleźć się różne pierwiastki, jednak najczęściej jest to cynk, miedź, nikiel lub pallad. Nikiel może uczulać, dlatego jako zamiennik dla niego stosuje się pallad, o tym będzie osobny wpis 🙂
Czy białe złoto się wyciera?
To zależy, czy ktoś je pokrył galwanicznie rodem. Jest to taki zabieg, który nadaje biżuterii lepszego połysku i sprawia, że ma bardziej “biały odcień”. Najczęściej stosuje się to przy białym złocie próby 333, które nie jest najlepsze 😉 Niestety, powłoki galwaniczne, mimo, że bardzo twarde, w końcu się wycierają, pękają, i z różnych przyczyn schodzą z wyrobu. Ja ich nie stosuję, dlatego moje białe złoto się absolutnie nie wyciera i nic się z nim nie dzieje, ponieważ złoto się nie oksyduje w normalnych warunkach. (dopiero przy bardzo wysokiej temperaturze, rzędu setek stopni).
Co to jest czarne złoto?
Praktycznie to samo, co białe złoto które było rodowane. To po prostu powłoka galwaniczna czarnego rutenu na zwykłym złocie. Z tego też nie korzystam, z tych samych przyczyn co powyżej.